از درک محرم و صفر تا شیرینی ربیع‌الاول
58 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره
مصاحبه کننده : خانم سلیمانیان
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری ایکنا
تعداد شرکت کننده : 0

ربيع‌الاول، ماه منتقم خون حسين(ع) است/ ماه نزول بركات خداوند بر زمين

گروه اجتماعي: ماه ربيع الاول، بهار ماه‌هاست، آثار رحمت خداوند در اين ماه به روشنی پديدار می‌شود، بركات خداوند بر زمين فرود می‌آيد و انوار جمال الهى بر زمين و زمينيان مى‌تابد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه خراسان رضوی، ربيع‌الاول ماه جانبازی در راه معشوق، ماه آورنده و تثبيت كننده اسلام و ماه سربازی برای امام زمان(عج) است، امامی كه منتقم خون حسين(ع) هست.

ربيع چه خوش نامی است برای اين ماه، ماه ولايت ولادت، ماه جان‌فشانی در راه خدا، ربيع ماه دگرگونی، ماهی كه قبل از اين‌كه واردش شوی دلت را با اشك‌هایي كه برای حسين(ع) ريخته‌ای از سياهی‌ها پاك كرده و جامه پاكی به تن كرده‌اي.

صدای الوداع مومنان با اين ماه به گوش می‌رسد، الوداع اي ماه خون، ماهی كه غبارهاي شك و ترديد و دروغ به كنار رفته‌اند و نور حقيقت همه جا را روشن كرده و حال نوبت منتقم خون حسين(ع) است، بهار می‌آيد، ربيع‌الاول می‌آيد تا خبر از آمدن او بدهد.

دو ماه فرصت برای جلای دلت داده‌اند تا دل يخ زده‌ات را با عزاداری و اشك برای امام حسين(ع) ذوب كنی، تا روشن شود چراغ پيش رویتان، تا در اين تاريكی دنيا كه هر چيزی، خود را همچو خورشيد نشان مي‌دهد گمراهت نكند.

می‌رود و تمام می‌شود تمام آن فرصتی كه به انسان داده‌اند، فرصتی كه در آن دل يخ زده‌مان را با اشك سوزان و ذكر و يادآوری مصائب اهل بيت(ع) در اين ایّام ذره ذره آب كنيم كه مسلمانی خود را محكی بزنيم و دوباره آن را بيدار و زنده كنيم تا يادمان نرود در كجای تاريخ ايستاده‌ايم و چه وظايفی بر دوش داريم.

دلت را بشوي، آماده ورود به بهاری شو كه اين بهار مژده پايان تمام سياهی دنياست، مردی می‌آيد تا صلح و انسانيت را برای بشر به ارمغان بياورد، مردی از تبار خورشيد امامت، آخرين منجی عالم.

 حجت‌الاسلام علی‌اكبر روحانی‌مقدم:
بشارت اين ماه به معنای آن است كه بايد 2 ماه محرم و صفر را كه 2 ماه پر از غم و مصيبت است را درك كنيم تا پيام اين ماه فراموش نشود

انگار تا سرما و سياهی نرود گرمای خوشيد روشنايی را حس نخواهی كرد، تا زمستان را درك نكنی شيرينی بهار و شكوفه دادن درختان را نمی‌فهمي، در بهار جلوه زيبایي و زشتی در كنار هم هستند و با هم معنا می‌شوند و اگر پيام محرم و صفر را درك نكرده باشی شيرينی ربيع‌الاول را نمی‌توانی بچشی.

ابرهای سياهی و زشتی به كنار می‌روند تا خورشيد بدرخشد و بهار دوباره جلوه‌گر شود، بهار كه می‌آيد بايد آماده باشی، خانه‌تكانی كنی و آماده ورود ميهمان باشی، ميهمانی عزيز، ميهمانی كه منجی عالم بشريت است.

حجت‌الاسلام علی‌اكبر روحانی‌مقدم، پژوهش‌گر و مدير سابق ايپرسش در اين رابطه در گفت‌‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه خراسان رضوی، بيان كرد: ربيع‌الاول سومين ماه قمری است و در عربی به معناي بهار نخست است و علت نامگذاري اين ماه به ربيع اين است كه در فصل بهار گياهان تازه می‌رويند و زمان نام‌گذارى اين ماه در فصل بهار رخ داده است.

وی ادامه داد: اين ماه همان‌گونه كه از نام آن پيداست بهار ماه‌هاست، آثار رحمت خداوند در اين ماه به روشنی پديدار می‌شود، بركات خداوند بر زمين فرود می‌آيد و انوار جمال الهى بر زمين و زمينيان مى‌تابد.

از درك محرم و صفر تا شيرينی ربيع‌الاول

اين كارشناس مذهبی افزود: ماه ربيع‌الاول سومين ماه از ماه‌های قمری و از ماه‌های فرخنده برای شيعيان به شمار مي‌رود، ماهی كه در آن حوادث تاريخی مهمی اتفاق افتاده است كه حادثه مهم و تاريخی ليلة‌‌المبيت، هجرت حضرت محمد(ص) از مكه به مدينه، ولادت پيامبر اكرم(ص) و امام جعفر صادق(ع)، ازدواج حضرت محمد(ص) با حضرت خديجه (س)، آغاز امامت امام مهدی(عج) و هلاكت يزيد بن معاويه از جمله حوادث فرخنده اين ماه هستند.

وی تصريح كرد: غزوه بنی نضير در سال چهارم هجری، صلح امام حسن مجتبی(ع) با معاويه در سال 41 قمری، شهادت حضرت امام حسن عسگری(ع) در سال 260 قمری، واقعه احراق مكه در هنگام جنگ يزيد با عبدالله بن زبير در سال 64 قمری، حادثه صاحب زنج و قتل 300 هزار نفر از مردم بصره به دست موفق عباسی در سال 258 از ديگر حوادث مهم اين ماه است.

روحانی‌مقدم درباره اين روايت از پيامبر(ص) كه هر كس پايان صفر را به من بشارت دهد، بهشت بر او واجب می‌شود، عنوان كرد: بشارت اين ماه به معناي آن است كه بايد 2 ماه محرم و صفر را كه 2 ماه پر از غم و مصيبت است را درك كنيم تا پيام اين ماه فراموش نشود.

مدیر سابق ایپرسش با بيان اينكه پیام محرم و صفر این است اگر حسینی نشویم یزيدی خواهیم شد، گفت: در پایان این ماه باید ببنیم آیا توانسته‌ایم خود را حسینی کنیم یا تحولی که باید در ما رخ داده است؟.

وی با اشاره به اينكه با اتمام اين دو ماه و در آورندن لباس‌های مشكی خود بايد آماده سربازی برای امام زمان‌مان بشويم، عنوان كرد: نبايد آزادمردی و پيام محرم و صفر از يادمان برود زيرا اين يادآوری زمينه‌ساز ظهور است.

جانت را می‌فروشی؟

آيه 207 سوره بقره، «وَ مِنَ النَّاسِ مَن يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللهِ وَ اللهُ رَؤُوفٌ بِالْعِبَادِ، و از ميان مردم كسى است كه جان خود را براى طلب خشنودى خدا مى‏فروشد و خدا نسبت به [اين] بندگان مهربان است»،‌ آری او جان فروشی در راه خدا تا عشق بازی را به من و تو آموخت اما تو می‌توانی عاشق باشی و اين چنين جانبازی كنی در راه معشوق؟، كدام عاشق می‌تواند اين‌گونه باشد كه جان بدهد در راه معشوق؟

علی(ع) جانش را به خدا فروخت چيزی كه حتی فرشتگاه مقرب درگاه الهی حاضر به فروشش نشدند از همين روست كه خدواند در روز خلقت انسان به خود مباهات كرد.

 حسينی هستی يا يزيدی؟
مدير سابق ايپرسش گفت: پيام محرم و صفر اين است اگر حسينی نشويم يزيدی خواهيم شد، در پايان اين ماه بايد ببنيم آيا توانسته‌ايم خود را حسينی كنيم يا تحولی كه بايد در ما رخ داده است؟

روحانی‌مقدم با بيان اينكه شب اول ربيع‌الاول شب ليلةالمبيت ناميده می‌‌شود، شبی كه در آن حضرت علی(ع) در بستر پيامبر(ص) می‌خوابند تا دين اسلام حفظ شود، خاطر نشان كرد: در سال سيزدهم بعثت سران قريش در يك شوراى عمومى تصميم گرفتند كه نداى توحيد را با كشتن پيامبر(ص) خاموش سازند، چنان‏ كه در سوره بقره آيه 207 بدان اشاره شده است.

اين كارشناس مذهبی تصريح كرد: سران قريش تصميم گرفتند كه از هر قبيله، فردى انتخاب شود تا افراد منتخب در نيمه شب يك‌باره بر خانه حضرت هجوم برده و او را قطعه قطعه كنند.

وی افزود: فرشته وحى، پيامبر(ص) را از نقشه شوم مشركان آگاه كرد و به حضرت دستور داد از مكه به عزم مدينه خارج شود، پيامبر اكرم(ص) حضرت على(ع) را از اين نقشه آگاه كرد و به او فرمود: «امشب در خوابگاه من بخواب» و حضرت علی(ع) در بستر پيامبر خوابيد.

روحانی‌مقدم بيان كرد: ماموران با شمشيرهايی برهنه به طور دسته‌جمعی به خانه پيامبر(ص) هجوم آوردند، اما وقتی وارد خوابگاه پيامبر(ص) شدند، حضرت علی(ع) را به جای پيامبر(ص) يافتند.

وی با بيان اينكه اين جريان در تاريخ به عنوان ليلةالمبيت و مبيت‌النبی ناميده شده است، اظهار كرد: اين اتفاق 2 چيز را به ما ياد می‌دهد اول اينكه زمانی كه ما چيزی را قبول كرديم و به صدق و درستی آن ايمان داريم ديگر در آن اما و اگر نیاوریم همان‌طور كه حضرت هرگز از زنده ماندن خود چيزی سوال نكردند و تنها چيزی كه برای ايشان مهم بود حفظ دين اسلام و جان پيامبر(ص) بود.

مدير سابق ايپرسش با بيان اينكه جانبازى و فداكارى از نشانه‌هاى افراد با ايمان است، اظهار كرد: اعمال و رفتار هر فردى زائيده طرز تفكر و عقيده اوست و اگر انسان در راه عقيده خود از جان و مال بگذرد، حاكى از آن است كه ايمان فرد به درجه بسيار بالا رسیده است.

وی بيان كرد: امكان داشت پارچه‌ای كه روی حضرت كشيده شده بود را قاتلان پيامبر(ص) به كنار نزنند و امام علی(ع) كشته شود و دشمن او را قطعه قطعه كند اما با اين وجود ايشان جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند.

روحانی‌مقدم ادامه داد: حضرت علی(ع) خطر مرگ و كشته شدن را به جان می‌خرد تا اسلام و رهبر اسلام حفظ شود، اين نوع شجاعت در رزمندگان هشت سال دفاع مقدس نيز مشاهده شد كه در شب‌های عملياتی چگونه جان خود را به خطر می‌انداختند تا مانند مولايشان علي(ع) جان خود را در راه خدا تقديم كنند.

وی خاطر نشان كرد: به نوعی رزمندگان هشت سال دفاع مقدس با عشق به اهل بيت(ع) و سرمشق گرفتن از آن‌ها پا به ميدان خطر می‌گذاشتند تا از دين و كشورشان در مقابل دشمنان دفاع كنند.

روحانی‌مقدم در ادامه با بیان اینکه روز هشتم اين ماه سالروز شهادت امام حسن عسكرى(ع)، مقارن با اولين روز امامت حضرت صاحب الزمان(عج) است، افزود: همچنين روز دوازهم ربيع‌الاول بـه روايتی روز ولادت با سعادت حضرت رسول(ص) است و خـواندن 2 ركعت نماز كه در ركعت اول بعد از حمد، سه مرتبه سوره كافرون و در ركعت دوم نيز بعد از حمد سه مرتبه توحيد مستحب است.

اعمال مهم ماه ربيع‌الاول

وي با بیان اينكه روز نهم ربيع‌الاول جزو اعياد بزرگ شمرده می‌شود، بيان كرد: نقل شده كه مـستحب است در ایـن روز اطعام برادران مؤمن، خشنود كردن آنها و توسعه دادن نفقه و پوشيدن لباسهاى نو و شكر و عبادت حق تعالى و اولين روز ربيع‌الاول، روز برطرف شدن غم‌ها است.

مدير سابق ايپرسش تصريح كرد: شب هفدهم ربيع‌الاول شب ولادت حضرت خاتم‌الانبياء(ص) است و سيد بن طاووس نقل كرده كه معراج آن حضرت در چنين شبى به وقوع پيوسته است و روز آن نيز بنابر روایت مشهور بين علماى اماميه روز ولادت با سعادت حضرت خاتم‌الانبياء محمدبـن عـبـدالله(ص) است و در روايات آمده كه ولادت با سعادت آن حضرت در خـانـه خـودش و در وقـت طـلوع فـجـر روز جـمـعـه عـام‌الفيل، در ايام سلطنت انوشيروان در مكه معظمه واقع شده است.

وی بيان كرد: روايت شده كه در صبح ولادت حضرت محمد(ص) هر بتى كه بر روى زمين بود به رو افتاده و ايوان كسرى لرزيد، 14 كنگره از آن سقوط كرد، آب درياچه ساوه خشكيد، در وادى سماوه آب جارى شد، آتـشـكـده فـارس خـامـوش شـد در صـورتـى كـه هـزار سـال خاموش نشده بود، همچنين در آن شب نورى از طرف حجاز ظاهر و منتشر شد تـا بـه مـشـرق عـالم رسـیـد و در آن صـبـح تخت هر پادشاهى از پادشاهان دنيا سرنگون شـده بـود.

روحانی‌مقدم عنوان كرد: در آن روز ولادت پيامبر(ص) تمام سلطان‌ها گنگ شـده بـودنـد و علم كاهنان و سحر ساحران باطل شد، ميان هر كاهن و همزاد او كه براى او خبر مى‌آورد، جدایى افتاد و ابليس در آن وقت صيحه زد و ناله كرد.

مدير سابق ايپرسش بيان كرد: ایـن روز شـریـف در سـال 83 مصادف با ولادت امام جعفر صادق(ع) شد كه اين تولد باعث مزيد فضل و شرافت اين روز شده است، ایـن روز (هفدهم ربیع الاول) روز بسیار شریفى اسـت و برای اين ماه چند عمل ذکر شده است.

اما به راستی آيا آن قدر دل‌هايمان را حسينی و زينبی و حسنی و نبوی و رضوی و در يك كلام ولايت‌پذير كرده‌ايم كه با آغوش باز جان خود را در راه سربازی مولا و مقتدايمان نثار كنيم؟!

وی با بيان اينكه غسل و روزه در روز اول ماه ربيع الاول فـضـيلت بسيار دارد، خاطرنشان كرد: در روايات آمده، هر كه اين روز (اول ربيع‌الاول) را روزه بگيرد خـدا ثـواب روزه يك سال را براى او بنويسد و اين روز يكى از آن چهار روزى است كه در تمام سال به فضيلت روزه ممتاز بوده، سوم زيارت حضرت رسول(ع) از نزديك يا دور و چهارم زیارت اميرالمؤمنان(ع) به همان زيارتى كه حضرت صادق(ع) انجام داده و تعليم محمد بن مسلم فرموده است.

روحانی‌مقدم در ادامه گفت: همچنين خواندن دو ركعت نماز در وقـتـى كـه روز بـالا بـيايد كه در هر ركعت بعد از حمد 10 مرتبه اناانـزلنـاه و 10 مـرتـبـه تـوحیـد بـخواند و بعد از سلام در مصلاى خود بنشيند و دعای اللهم انت حى لا تموت ... را بخواند.

روحانی‌مقدم در رابطه با شادی شيعيان در روز نهم ربيع‌االاول توضيح داد: امام زمان(عج) با ساير ائمه(ع) تفاوت دارد، همه ائمه آمده بودند تا اين ماموريت را به امام زمان(عج) بسپارند. امام زمان صاحب اصلی اين دنيا است، كسی كه ماموريت دارد صلح جهانی را برای تمام مردم دنيا به ارمغان بياورد.

وی ادامه داد: تمام ائمه(ع) هركدام به طريقی به شهادت رسيدند و حضرت مهدی(عج) منتقم خونشان است، امامی كه پس از ظهور و بعد از اين همه خون‌ريزی‌هایی كه در جهان صورت گرفته صلح را در دنيا حاكم مي‌كنند.

مدير سابق ايپرسش در ادامه گفت: احاديث فروانی از حضرت محمد(ص) و ديگر امام در رابطه با امام زمان(عج) نقل شده است و اين موضوع كه ما وقتی می‌خواهيم به ايشان سلام بدهيم دست راست خود را برسر می‌گذاريم جزو سيره امام رضا(ع) است که همه اين موارد نشان از ويژگی‌هایی است كه اين امام همام را از ساير ائمه متمايز كرده است.

اما به راستی آيا آن قدر دل‌هايمان را حسينی و زينبی و حسنی و نبوی و رضوی و در يك كلام ولايت‌پذير كرده‌ايم كه با آغوش باز جان خود را در راه سربازی مولا و مقتدايمان نثار كنيم؟! آيا محرم و صفر اسلام‌مان را زنده كرده است كه در طليعه ربيع، برای تماشای بهار ظهور آماده شويم؟

ما اكنون در كجای تاريخ ايستاده‌ايم و چه مسئوليتی بر دوش داريم؟ لحظه‌‍ای درنگ تا فردا خجل نباشيم! حال كه پيراهن مشكی‌ات را در می‌آوری، پيراهن سربازی مولا را بر تن كن و عزمت را راسخ، كه راه تو را می‌خواند.