فرصت دوباره خدا به بندگان برای جبران گذشته
66 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره
مصاحبه کننده : شیوا جوادی
محل مصاحبه : ایکنا خراسان
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری ایکنا
تعداد شرکت کننده : 0

«دحوالارض»؛ فرصت دوباره خدا به بندگان برای جبران گذشته

گروه اجتماعي: برخی از روزها كه به هر دليلی در زمره ايام خاص سال قرار می‌گيرند، برای خود فلسفه پيچيده‌ای دارند، به خصوص وقتی از منظر دين و از نگاه معصومين(ع) كمی خاص‌تر به آن پرداخته شود؛ لذا خداوند از قرار دادن «دحوالارض» منظور خاصی را دنبال كرده و به نوعی به همگان فرصت می‌دهد تا گذشته را جبران كنند و از رحمت الهی هرگز نوميد نشوند.

به گزارش خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا) شعبه خراسان رضوی، «ذی‌القعده» اولين ماه حرامی است كه بيست و پنجمين روز آن حكايت غريبی دارد. تولد كره‌ای از سنگ و خاك را نويد می‌دهد كه گویی مدت‌ها در استخر آبی غرق شده بود اما كم‌كم تلاش‌هايش به نتيجه رسيده و نجات می‌يابد و پستی و بلندی‌هايش تدريجا حالت مسطح گرفته و آماده كشت و زرع می‌شود و اينگونه زيستن آدمی خاكی بر كره خاكی زمين آغاز می‌گردد.

حجت‌الاسلام علی‌اكبر روحانی‌مقدم، مشاور اداره پاسخگويی دينی دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوي در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص اين روز گفت: انگار همه چيز از قبل برنامه‌ريزی شده باشد؛ تمام عناصر عالم امكان در چنين روزی دست به دست هم داده تا يك عالم خاكی كروی شكل به نام «زمين»، نو شدن و ورود به دنيای تازه‌تر را تجربه كند.

وي ادامه داد: آن هنگام كه آدمی به اذن خداوند باری تعالی از بهشت رانده شده و ترتيب استقرارش در زمين داده شد، درست زمانی بود كه زمين برگ تازه‌ای از دفتر زندگيش را ورق می‌زد و نوشدن را تجربه می‌كرد.

مشاور اداره پاسخگويی دينی دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوي افزود: 25 ذی‌القعده روز گسترده شدن زمين است و آنچنان كه در روايات آمده، در اصل زمين زير آب بوده و كعبه اولين نقطه‌ای است كه خارج شده و پس از آن شكل و شمايل زمين به صورتی كاملا تدريجی تغيير يافته است.

اتفاقات كليدی دحوالارض

روحانی‌مقدم با اشاره به اين نكته كه از ديدگاه انسان‌های معمولی تمام روزها مانند هم هستند و از لحاظ ظاهری اصلا اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد، تصريح كرد: اما بايد قبول كرد برخی از روزها كه به هر دليلی در زمره ايام خاص سال قرار می‌گيرند برای خود فلسفه پيچيده‌ای دارند، به خصوص وقتی از منظر دين و از نگاه معصومين(ع) كمی خاص‌تر به آن پرداخته شود، معلوم است خداوند از قرار دادن چنين روزی منظور خاصی را دنبال كرده و به نوعی به همگان فرصت می‌دهد تا گذشته را جبران كنند و از رحمت الهی هرگز نوميد نشوند.

وی با تأكيد بر بارش رحمت الهی بر تمامی مومنان در چنينی روزی، نصب رسمی كعبه، ولادت حضرت ابراهيم و عيسی(ع) و ورود آدمی به زمين را از جمله اتفاقات كليدی اين روز دانست و افزود: در برخی روايات نيز آورده‌اند كه ظهور امام زمان(عج) نيز در چنين روزی خواهد بود؛ لذا انسان‌های باهوش هميشه از چيزهای ويژه و مناسبت‌های خاص بهترين استفاده را می‌كنند.

اعمال مهم دحوالارض

اين كارشناس مذهبی با اشاره به اعمال دحوالارض، اظهار کرد: در اين روز كه زمين نو شدن را تجربه می‌كند، چه نيكوست آدمی به دنبال بهبود وضعيت خود از هر جهت تلاش كند و بدين سان با جلادادن روح و روان خود مقابل دشمنان اسلام كه امروز محسوس و نامحسوس كمر به كشتن معنويات مسلمانان بسته‌اند، ايستادگی كند.

روحانی‌مقدم زيارت امام هشتم(ع) را از بهترين اعمال مستحبی اين روز خواند و توضيح داد: انجام غسل به نيت چنين روزی، ادای نماز و قرائت قرآن و اذكار و ادعيه خاص اين روز همه از اعمالی است كه شرح كامل آن را در مفاتيح الجنان آمده و همچنين روزه گرفتن در اين روز ثواب خاصی دارد كه به روايتی معادل يكصد سال عبادت است.

وی در پايان بار ديگر بر فضای ويژه معنوی خاص حاكم بر روز دحوالارض يا ولادت زمين تأكيد كرده و يادآور شد: گاه به هر طريقی می‌شود به مقصد رسيد، خواه سرويس معمولی سوار شويم يا از خطوط ويژه استفاده كنيم، اما آنچه مسلم است زمان رسيدن به مقصد متفاوت می‌شود.

حال اجرای آداب و احكام خاص اين روز فرصتی است كه خداوند به بندگان عنايت كرده تا با بهره‌گيری از آن، مهدويت را نتيجه بگيرند و برای رسيدن به مقصود عالی تلاش كنند، چيزی كه شايد اصل خلقت و تعالی آدمی بر آن استوار باشد، مهمی كه بهترين مبنا بر اساس توجيه آفرينش چنين روزی از سوی پروردگار است؛ باشد بخشيده شويم و با تلاش برای تكامل بيشتر زير چتر رحمت و عطوفت الهی قرار بگيريم.