آیا حضور عمو روحانی در فیتیله‌، کپی‌برداری از برنامه کتابخانه عمو پورنگ نیست؟
57 بازدید
موضوع: تبلیغ
مصاحبه کننده : علیپور
محل مصاحبه : دفتر
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : روزنامه شهر ارا
تعداد شرکت کننده : 0
ضرورت تبلیغ دینی در حوزه کودک و نوجوان

سرمایه‌گذاری فرهنگی و تربیتی روی کودکان از پرسودترین فعالیت‌هایی است که نهاد‌های فرهنگی و دینی باید هر روز توجه جدی‌تری به آن داشته باشند؛ زیرا با این کار نسل آینده در مقابل طوفان‌های فکری و فرهنگی که شاهد آن هستیم، بیمه خواهد شد. در آستانه روز کودک مصاحبه‌ای ترتیب دادیم با حجت‌الاسلام علی‌اکبر روحانی‌مقدم، یکی از مبلغان عرصه کودک و نوجوان که در این حوزه تجربیات گرانبهایی کسب کرده است.
جناب آقای روحانی! چطور شد که وارد عرصه تبلیغ کودک و نوجوان شدید؟
من به کار در حوزه کودک علاقه‌مند بودم و آن ‌را بسیار موثر می‌دانم. با خودم می‌گفتم باید کاری متفاوت داشته باشم تا از این طریق بتوانم ارتباط خوبی با بچه‌ها برقرار کنم. برنامه‌های آقای راستگو را در تلویزیون می‌دیدم. سال 1383 بود که مطلع شدم اداره تبلیغات اسلامی، دوره‌های آموزشی مدیریت و ارتباط با کودک و نوجوان و تربیت مربی کودکان را برگزار می‌کند.
در آن دور‌ه‌ها شرکت کردم و به لطف خدا جزو برترین‌ها بودم. سال بعد دفتر تبلیغات من را به‌عنوان یکی از نیروها در زمینه کودک و نوجوان به حرم مطهّر معرفی کرد و از آن سال تا الآن در حرم امام‌رضا(ع) در بخش اردوها برای گروه‌های اردویی سراسر کشور اجرای
برنامه دارم.
در ادامه فعالیتم متوجه شدم که در فضای اینترنت مطالب زیادی برای گروهای سنی مختلف وجود دارد؛ اما در حوزه کودک و نوجوان، آن هم با گرایش دینی مطلب زیادی وجود ندارد، وبلاگ کودک‌یار از اولین تجربیات وبلاگی من بود که شروع آن عضویت در حلقه وبلاگ‌نویسان دفتر تبلیغات اسلامی بود. این وبلاگ فقط اسمش کودک‌یار بود و مسائل مختلفی که دغدغه خودم بود را درج می‌کردم. مطالب خیلی پراکنده بود.
از آنجایی که والدین خیلی سؤال داشتند تصمیم به راه‌اندازی سایت پرسمان کودک گرفتم که سایت تخصصی کودک و نوجوان است و تمامی مطالب، نرم‌افزارها، نوارها، مقالات و پرسش و پاسخ‌ها در موضوع کودک است. با توجه به اینکه روحانی هستم و نام خانوادگی‌ام روحانی‌مقدم است، بچه‌ها هم با واژه عمو ارتباط خوبی برقرار ‌کردند و عنوان «عمو روحانی» را به من دادند.
بعدها راه‌اندازی سامانه پیامکی به ذهنم رسید و سامانه پیام کوتاه را ایجاد کردم تا با کسانی که اینترنت در دسترسشان نیست در ارتباط باشم تا اگر کسی سوالی در حوزه کودک داشت به تناسب فرصتی که دارم بتوانم پاسخگو باشم که الحمدا... مورد استقبال قرار گرفت. خیلی‌ها خوشحال شدند و همچنان ما با خیلی از افراد از سراسر کشور ارتباط داریم.
در سال 87 دفتر پاسخ‌گویی دینی سازمان تبلیغات اسلامی، کارشناس مشاوره‌ای مذهبی کودک و نوجوان می‌خواستند. از آن زمان در فضای اینترنتی و سایبری
www.eporsesh.com در حوزه تخصصی کودک و نوجوان مشاوره می‌دهم وفعالیت‌ها همچنان ادامه دارد. سعی بر این است که در این راه ان‌شاءا... از قالب هنر استفاده کنیم و ارزش‌های دینی و اسلامی را در کودک نهادینه‌سازی کنیم.
بازخورد و استقبال بچه‌ها از عمو روحانی چطور بوده است؟
استقبال بچه‌ها بسیار خوب بود، به‌عنوان مثال از عمو روحانی در برنامه های دهه کرامت برنامه‌های حرم استقبال عجیبی شد. مسابقات دیجیتالی هیجان عجیبی دارد، چون بچه‌ها نمی‌توانند پله بعدی را حدس بزنند. جلوه‌های بصری خوبی را کار کرده و نمادهای دینی و اسلامی را به صورت بک‌گراند (زمینه) و نریشن استفاده کردیم. این‌ها در کنار هم ارتباطی هیجان‌گونه و رقابت‌گونه بین چند گروه و با ارزش‌های دینی به‌روز شده ایجاد کرده است. این برنامه‌ها برای قشر کودک و نوجوان است. قشر خردسال با عروسک بهتر می‌تواند ارتباط برقرار کند. به‌عنوان مثال من به فرزند خودم با عروسک‌‌دستی سلام کردن را آموزش دادم. پس می‌شود هم مسائل دینی جذابیت خودش را از دست ندهد و هم ما بتوانیم از آن جذابیت استفاده و این ارزش‌ها را به کودکانمان منتقل کنیم.
آیا حضور عمو روحانی در فیتیله‌، کپی‌برداری از برنامه کتابخانه عمو پورنگ نیست؟
اولا حضور روحانیت در رسانه و تولید برنامه‌ها و هم‌فکری برای عزیزان تولیدکننده امری لازم و ضروری است، فرقی نمی‌کند کپی‌برداری باشد یا نباشد، مهم بهبود و تاثیرگذاری برنامه‌هاست؛ اما در پاسخ سوال شما باید عرض کنم، این‌طور نیست که برنامه عمو روحانی کپی برنامه فیتیله باشد؛ چرا‌که اگر شما به تاریخ تولید برنامه‌ها توجه داشته باشید برنامه کتابخانه عمو پورنگ تولید سال92 است و روحانی برنامه (حاج آقا محمدی) مدت زیادی نیست که با این برنامه همکاری دارد؛ اما نامه‌ای که دوستان فیتیله به دفتر تبلیغات اسلامی خراسان برای همکاری ما ارسال کرده بودند مربوط به اواخر سال91 است که در این برنامه نقش من با نقش آقای محمدی، متفاوت است. ایشان در اجرا همکاری دارند؛ اما من در تولید محتوا، مشاوره و ارائه برخی مضامین تربیتی و دینی با برنامه‌سازان همکاری می‌کنم.
همه باید تلاش کنیم تا با حضور روحانیت در برنامه‌های کودک و نوجوان شاهد رشد و شکوفایی و پررنگ شدن ارزش‌های تربیت دینی باشیم.
علیپور